Задать свой вопрос

Имя
Email
Суть вопроса

Вид на жительство для отказавшихся от российского гражданства

Граждане Украины, которые подали заявление “о своем желании сохранить имеющееся у них и (или) их несовершеннолетних детей иное гражданство либо остаться лицами без гражданства” в соответствии со статьей 4 ФКЗ-6 и теперь безуспешно пытаются получить в российской миграционной службе вид на жительство.

В данном случае вмешательством в свободу передвижения может являться как требование российских властей о получении вида на жительство (под угрозой ограничения прав или даже выдворения), так и отказ в выдаче такого документа.

В этом примере остается справедливым утверждение о том, что подобное вмешательство не основано на законе, поскольку оно касается только иностранцев, вновь прибывших в Россию. Законом не предусмотрено получение вида на жительство инстранцами, оказавшимися на подконтрольных России территориях в силу изменения юрисдикции. В равной степени и любой отказ в выдаче вида на жительство или регистрации места жительства также не будет основан на законе: ни одна, ни друга процедура не может касаться граждан Украины, проживавших в Крыму.

В таких случаях являются в целом применимыми выводы ЕСПЧ по делу Tatishvili v. Russia (Application no. 1509/02; judgment of 22/02/2007). Татишвили, этническая грузинка, проживала на территории РФ до 1991 года (до провозглашения независимости), имела паспорт гражданки СССР и не имела доказательств принадлежности к гражданству Грузии. Отказ российских властей зарегистрировать ее место жительства Суд признал вмешательством в свободу передвижения и свободу выбора места жительства.

И безусловно, обращению в международные органы в таких делах должно предшествовать обжалование действий и решений властей.

Смотрите также

Кваліфікація дій військовий ЗС РФ як звичайних злочинів за Кримінальним кодексом України
Аналитика

Регіональне угруповання військ як форма контролю РФ над Білоруссю

10 жовтня 2022 року російські війська здійснили масові ракетні удари по всій території України, зокрема по цивільним об’єктам та об’єктам енергетичної інфраструктури, що суперечило принципам міжнародного гуманітарного права: розрізнення, воєнної необхідності та пропорційності. Під час нападів Лукашенко О.Г. заявив про розгортання “Регіонального угруповання військ” (далі — РУВ) в рамках “Союзної держави” (далі — СД) на […]
Аналитика

Пам’ятка кримського призовника

На тлі провалів на фронті та величезних втрат серед російських військових, Володимир Путін оголосив про початок часткової мобілізації. Так, прихована мобілізація велася і до цього, але тепер війна стала "примусовою" для дуже широкої категорії осіб, в тому числі - мешканців тимчасово окупованих українських територій, включно з Кримом. 
Аналитика

Універсальний чек-ліст документів до міжнародних судових та квазісудових інстанцій

В рамках проведеного 10 серпня 2022 вебінару «Захист права власності в умовах збройного конфлікту», експертами РЦПЛ був підготовлений, зокрема, і універсальний документ-пам’ятка, що полегшить роботу всіх, хто так чи інакше задіяний у подачі документів у міжнародні судові/квазісудові інстанції. Документ складається всього з 6 сторінок, є наглядним та послідовним. Сподіваємось, він стане в пригоді юристам, адвокатам, […]
Аналитика

Кваліфікація дій військовий ЗС РФ як звичайних злочинів за Кримінальним кодексом України

ОБСЄ звернула увагу України на наведену некоректну практику переслідування російських військовослужбовців як звичайних злочинців за відповідними статтями, зокрема за такі злочини як незаконний перетин кордону, посягання на територіальну цілісність та інші.
Аналитика

Російський геноцид в Україні: 100 років винищення української нації

У процесі деокупації захоплених Росією територій стає відомо про вчинення РФ діянь, які, prima facie, мають ознаки злочину геноциду і в майбутньому можуть бути кваліфіковані як геноцид ад’юдикаційними установам різних рівнів.