Protection of rights: useful information and tips

Як мені допоможе Європейський суд з прав людини?

Європейський Суд з прав людини (ЄСПЛ) є міжнародним судовим органом. Він складається з суддів із держав, які є членами Ради Європи та ратифікували Конвенцію про захист прав людини та основних свобод. При цьому судді ЄСПЛ не є представниками цих держав.

Суд стежить за дотриманням державами прав і свобод, гарантованих цією Конвенцією. Рішення ЄСПЛ є обов’язковими до виконання державою-відповідачем.

Ви можете подати скаргу до Суду, якщо вважаєте, що особисто та безпосередньо стали жертвою порушення прав і свобод, викладених у Конвенції чи протоколах до неї. Порушення мало бути скоєно однією з держав, які підписали Конвенцію.

Так. Вам необов’язково бути громадянином однієї з держав-членів Ради Європи. Однак порушення, на які Ви скаржитесь, повинні бути скоєні державою-членом Ради Європи в рамках її “юрисдикції” (зазвичай цей термін стосується її території).

Так. Ви повинні використовувати всі засоби правового захисту в державі-відповідачі, які могли б виправити ситуацію, на яку Ви скаржитесь (зазвичай це означає, що Ви повинні подати скаргу до компетентного суду, оскаржити його відмову (якщо є така можливість), а іноді ще й подати скаргу до вищої судової інстанції, наприклад, Верховний Суд або Конституційний Суд, за їх наявності).

Через велику кількість скарг, що надходять, можливо, Вам доведеться чекати не менше року, перш ніж Суд приступить до початкового розгляду Вашої скарги. У середньому термін розгляду скарг становить 5-8 років.

Ви можете подати скаргу проти однієї чи кількох держав (які підписали Конвенцію), якщо ви вважаєте, що вони порушили ваші права.

 

При цьому дія або бездіяльність, на які Ви скаржитесь, повинні бути вчинені органом влади держави-відповідача (наприклад, судом чи адміністративними органами).

 

Суд не розглядає скарги проти окремих громадян чи приватних організацій/компаній/фірм.

Суд не уповноважений скасовувати рішення національних судів чи закони. Він також не є апеляційною інстанцією щодо національних судів; не розглядає справи повторно, не скасовує і переглядає їх рішення.

Якщо Суд прийде до висновку, що було порушення, він може призначити Вам “справедливу компенсацію”, грошову суму як відшкодування за заподіяну шкоду. Суд може також присудити державі-відповідачеві відшкодування Ваших витрат, понесених під час розгляду Вашої скарги. Рішення Суду про відсутність порушення не тягне для Вас жодних додаткових витрат (наприклад, понесених державою-відповідачем).

Так, ви можете бути фізичною чи юридичною особою – наприклад, компанією чи організацією.

Право власності

На жаль, Указ Президента РФ № 201 позбавляє Вас можливості бути власником цієї землі, зокрема й в порядку спадкування. Тому у разі смерті особи, яка буде de jure власником землі, Ви, на жаль, успадкувати її не зможете. Як вихід можна заздалегідь створити заповіт на надійну довірену особу, яка de jure стане спадкоємцем і власником землі, але під Вашим фактичним контролем.

Ми радимо звертатися до громадських організацій, які предметно займаються консультуванням щодо порушень прав власності на півострові, наприклад, у Регіональний центр прав людини та приймальні Української Гельсінської групи. До Прокуратури АР Крим та м. Севастополя звернутися можна вже зараз, нехай Вас не бентежить, що правопорушення «поки не скоєно». Сам собою березневий Указ Президента РФ значно порушує норми міжнародного гуманітарного права. Прокуратура здійснює збір інформації про жертв військових злочинів Росії в Криму, тому кожне відповідне повідомлення є дуже цінним. Тож звернення до них не буде зайвим. Можна описати ситуацію (фактичні обставини) та вказати, що Ви опинилися перед загрозою позбавлення майна з боку окупаційної влади. Враховуючи це, просіть розглядати Вашу заяву як повідомлення про злочин, передбачене ст. 438 КК України.

Ми не радили б користуватися механізмом довірчого управління. По ньому Ви залишаєтеся власником майна (див. ст.1012 Цивільного кодексу РФ), тобто у окупаційної влади залишаються підстави вилучити його у Вас. Тому краще використовувати продаж чи дарування земельної ділянки.

Здавати в оренду – програшний варіант. Під час орендних відносин титул власника не змінюється – власником залишається громадянин України, який не має паспорта РФ. Тому майно згідно з Указом Президента РФ №201 підлягає примусовому відчуженню у власника.

 

Виходом із ситуації може бути продаж майна. У такому разі майно можна продати значно вигідніше, ніж у разі його примусового відчуження окупаційною владою.

 

Ще одним варіантом вирішення ситуації може стати формальне відчуження земельної ділянки на користь надійної довіреної особи — близького родича, друга, яка має паспорт РФ. У такому разі власник лише формально позбавляється майна, а насправді може продовжувати користування ним. Щоправда, тут є певні ризики — довірена особа слід підбирати дуже ретельно. Як показує практика, під час вирішення майнових питань виникає чимало спокус, які не витримують люди, що раніше здавалися надійними.

 

Це загальні поради. Кожна ситуація має індивідуальні особливості, тому для більш детального обговорення радимо звернутися за професійною консультацією, зокрема до юристів Регіонального центру прав людини https://rchr.org.ua

Найбезпечнішим варіантом для збереження Вашої землі на даний момент є її переоформлення на особу, яка є громадянином РФ. Це може бути один із батьків, але необов’язково. Якщо побоюєтеся, що батьки за похилого віку можуть стати жертвами шахрайства, землю можна переоформити на якусь іншу надійну людину — родича чи друга. Основна вимога тут — щоб ця особа була надійною і Ви їй довіряли: як показує практика, майнові відносини є серйозним випробуванням людської совісті.

 

При переоформленні за законами РФ українські документи, що встановлюють право, сили не втратять.

 

Щодо того, яку правову форму відчуження вибрати, продаж чи дарування. Наслідком обох операцій буде перехід права власності до особи з паспортом РФ. Тому вибір залежить насамперед від того, який із угод буде дорожчим в аспекті витрат (збори та податки, нотаріальні та адмін. послуги тощо). Тут варто звернутись безпосередньо до фахівців, які займаються операціями з нерухомістю у Криму для належного з’ясування цього питання.

Оформлення документів

Так. Відповідно до законодавства України, ви можете перепрописатися на материковій частині України, маючи право власності на нерухомість, або маючи згоду власника житла, яке ви тимчасово винаймаєте. Якщо місцем вашої майбутньої прописки володіє сім’я, потрібна згода обох її членів.

У Цивільному процесуальному кодексі України закріплено судову процедуру встановлення фактів народження/смерті, що відбулися на тимчасово окупованій території Криму. Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заяву про встановлення факту народження (смерті) особи на тимчасово окупованій території України може бути подана батьками, родичами, їх представниками або іншими законними представниками дитини (померлої) до будь-якого суду за межами цієї території України незалежно від місця проживання заявника. Така заява розглядається судом негайно з моменту надходження такої заяви до суду.

 

Незважаючи на невизнання документів, виданих на окупованій території Криму, в основному за цією категорією справ суди можуть розглядати як доказ документи, видані окупаційною владою. Таким чином, до заяви необхідно прикладати матеріали, які підтверджують факт народження/смерті особи, що відбувся.

Свідоцтва про шлюб, укладені на тимчасово окупованій території Кримського півострова, наразі не визнаються Україною.

 

Кримчани можуть оформити шлюб на материковій території України, зокрема у Херсоні, Генічеську чи Новій Каховці. Для цього їм необхідно звертатись до місцевих органів РАГСу, а також мати при собі українські документи на руках.

Інші питання

Нижче ми наводимо перелік можливих втручань свободи пересування, який може мати місце в контексті окупації (перелік не є вичерпним):

  • відмова у допуску на територію Криму;
  • відмова у дозволі залишити територію Криму;
  • вимога про отримання дозволу на в’їзд на територію Кримського півострова або на виїзд із цієї території;
  • вилучення документів, які необхідні для виїзду з території Кримського півострова або для в’їзду на цю територію;
  • невиконання державою свого зобов’язання щодо створення механізму, що забезпечує виїзд з території Кримського півострова у разі втрати паспорта або інших документів (наприклад, для випадків, коли громадянин України чи ностранець, який тимчасово прибув до Криму, втратив паспорт);
  • зміна умов перебування громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебували в Криму на момент окупації (наприклад, щодо громадян України, які постійно проживали в Криму, але були зареєстровані в іншій частині України, іноземців або осіб без громадянства, які мали вигляд на проживання на території Криму, видане міграційною владою України);
  • будь-який контроль за перебуванням у Криму (наприклад, контроль терміну перебування);
  • штрафи за невиконання вимог щодо міграційного контролю;
  • встановлення додаткових обмежень через автоматичне визнання громадянами Російської Федерації (наприклад, це може стосуватися дитини, батьки якої не подали заяву «про своє бажання зберегти наявне у них та (або) їх неповнолітніх дітей інше громадянство або залишитися особами без громадянства» і яка, такою чином вважається громадянином Росії, втручання може перешкоджати такій дитині виїхати на материкову частину України за наявності заперечень з боку другого з батьків);
  • вимога про отримання паспорта громадянина РФ дітьми віком від 14 до 16 років, без якого вони не можуть залишити територію Криму.

Як мені перевестися на підконтрольну територію України, якщо 1) відбував покарання у Криму до окупації; 2) утримувався у місцях несвободи на момент початку окупації у межах кримінального розслідування; 3) був узяти під варту та засуджений в окупованому Криму; а потім був переміщений із Кримського півострова на територію РФ для відбування покарання?

 

На сьогодні існуючі міжнародні механізми щодо переведення/видачі осіб у контексті окупації Криму фактично не застосовні, оскільки Україна не визнає судових рішень окупаційних властей щодо осіб, які перебувають у місцях несвободи на окупованій території. У свою чергу РФ примусово нав’язала своє громадянство тим, хто перебував у місцях несвободи на момент початку окупації і, отже, зі свого боку відмовляється від застосування механізмів передачі/видачі.

 

Вищезазначені факти заважають застосуванню Конвенції про переведення засуджених осіб 1983 року. При цьому експерти РЦПЛ продовжують збирати та передати релевантну інформацію до компетентних органів України для формування останніми списків про осіб, які були засуджені окупаційними судами. На сьогодні вже існує практика передачі таких осіб за неформальним узгодженням компетентних органів України та РФ.

 

Крім того, експерти РЦПЛ продовжують займатися захистом прав таких осіб у рамках національних та міжнародних судових та квазісудових механізмів через різні факти незаконності застосування кримінального законодавства РФ на окупованій території України (перекваліфікація рішень компетентних судів України, переведення для відбування покарання з території окупованого Криму). на територію РФ, неналежний рівень медичної допомоги в пенітенціарних установах РФ і т.д.).

 

Для вивчення та подальшого супроводу справ осіб, які опинились у подібній ситуації, вам необхідно звернутися безпосередньо до експертів РЦПЛ.

 

На сьогодні існуючі міжнародні механізми щодо переведення/видачі осіб у контексті окупації Криму фактично не застосовні, оскільки Україна не визнає судових рішень окупаційних властей щодо осіб, які перебувають у місцях несвободи на окупованій території. У свою чергу РФ примусово нав’язала своє громадянство тим, хто перебував у місцях несвободи на момент початку окупації і, отже, зі свого боку відмовляється від застосування механізмів передачі/видачі. Вищезазначені факти заважають застосуванню Конвенції про переведення засуджених осіб 1983 року. При цьому експерти РЦПЛ продовжують збирати та передати релевантну інформацію до компетентних органів України для формування останніми списків про осіб, які були засуджені окупаційними судами. На сьогодні вже існує практика передачі таких осіб за неформальним узгодженням компетентних органів України та РФ.

 

Крім того, експерти РЦПЛ продовжують займатися захистом прав таких осіб у рамках національних та міжнародних судових та квазісудових механізмів через різні факти незаконності застосування кримінального законодавства РФ на окупованій території України (перекваліфікація рішень компетентних судів України, переведення для відбування покарання з території окупованого Криму). на територію РФ, неналежний рівень медичної допомоги в пенітенціарних установах РФ і т.д.).


Для вивчення та подальшого супроводу справ осіб, які опинились у подібній ситуації, вам необхідно звернутися безпосередньо до експертів РЦПЛ: rchr.sev@gmail.com